Menu Zamknij

Problemy z erekcją. Różne możliwe przyczyny i najlepsze rozwiązania.

Co dziesiąty mężczyzna cierpi na zaburzenia erekcji. Ta dolegliwość seksualna może być spowodowana zaburzeniami fizycznymi, czynnikami psychologicznymi lub stosowaniem niektórych leków. Zróbmy inwentaryzację!


Erekcja jest stymulowana przez pożądanie seksualne lub erotyczną stymulację, ale niektórzy mężczyźni czasami mają trudności z jej uzyskaniem. Zaburzenia erekcji charakteryzują się niezdolnością do osiągnięcia lub utrzymania erekcji podczas seksu.

Impotencja seksualna występuje, gdy zaburzenia erekcji trwają dłużej niż trzy miesiące i występuje w każdym związku intymnym. Ta dysfunkcja erekcji należy odróżnić od czasowej dysfunkcji erekcji. Zaburzenia erekcji mogą wystąpić w każdym wieku, ale często dotykają mężczyzn w wieku 50 lat i więcej.

Co powoduje zaburzenia erekcji?

Kilka rzeczy może powodować zaburzenia erekcji. Czynniki fizyczne są często odpowiedzialne za to zaburzenie. Dotyczą one głównie mężczyzn powyżej 50 roku życia i pojawiają się stopniowo na przestrzeni lat. Są wśród nich następujące:

 • nieprawidłowości w naczyniach krwionośnych spowodowane wysokim ciśnieniem krwi, cukrzycą, wysokim cholesterolem lub paleniem tytoniu;
 • nadwaga lub otyłość;
 • uszkodzenia nerwów z powodu alkoholizmu, choroby Parkinsona lub stwardnienia rozsianego;
 • zaburzenia hormonalne z niskim poziomem hormonów lub niedoczynnością tarczycy;
 • schorzenia przewlekłe, takie jak niewydolność serca lub klasyczna choroba nerek;
 • efekty uboczne spowodowane napromieniowaniem miednicy lub operacją.

Czynniki psychologiczne również odgrywają rolę w zaburzeniach erekcji. W szczególności lęk przed wykonaniem może zakłócić erekcję. Depresja lub trudności w związku czasami powodują impotencję seksualną.

Kolejny czynnik, który wywołuje zaburzenia erekcji? Przyjmowanie niektórych leków i produktów toksycznych. Leczenie nadciśnienia tętniczego, nadmiaru cholesterolu, lęków, depresji, zaburzeń psychotycznych i hormonalnych jest czasami przyczyną problemów z erekcją. Narkotyki, alkohol i tytoń są również czynnikami, które się do tego przyczyniają.

Problemy z erekcją: w jaki sposób stawia się diagnozę?

Jeśli zaburzenia erekcji trwają dłużej niż trzy miesiące i powodują fizyczne lub psychiczne cierpienie, zaleca się konsultację z lekarzem. Pracownik służby zdrowia oceni nasilenie objawów i ich wpływ na jakość życia.
Lekarz zapyta o możliwe patologie, które mogą pogłębić zaburzenia erekcji, takie jak choroby układu krążenia, neurologiczne, endokrynologiczne, hematologiczne lub psychiatryczne. Będzie również zadawał pytania dotyczące stosowania środków odurzających i przyjmowania leków.
Diagnoza opiera się również na badaniach fizycznych. Lekarz może wykonać cyfrowe badanie odbytu, pomiar ciśnienia krwi, osłuchiwanie serca i badania neurologiczne. Pracownik służby zdrowia czasami przepisuje badanie krwi i hormonów.

Jakie są metody leczenia zaburzeń erekcji?

Podczas leczenia, problemy z erekcją są często odwracalne. Nowe nawyki życiowe mogą je ograniczyć:

 • regularna aktywność fizyczna;
 • ograniczyć picie alkoholu: przewlekły alkoholizm uszkadza nerwy przez długi czas i może powodować zaburzenia erekcji.
 • przestać palić, bo palenie zatyka tętnice penisa.
 • zrzucić zbędne kilogramy;
 • zaprzestać stosowania substancji uzależniających.

Lekarz może również przepisać inne leczenie bez skutków ubocznych w przypadku zaburzeń erekcji spowodowanych przez lek. Jeśli chodzi o czynniki psychologiczne, korzystna dla pacjenta może być kontrola psychologiczna lub spotkanie z terapeutą specjalizującym się w seksuologii.


Jeśli problemy z erekcją utrzymują się pomimo zdrowego stylu życia, leczenia choroby sprzyjającego ich występowaniu i wycofania odpowiedzialnego leku, lekarz proponuje leczenie farmakologiczne. Jeśli te leki nie są skuteczne, możliwe są również inne sposoby leczenia:

 • specjalistyczne zastrzyki leków do penisa;
 • terapia lekami uspokajającymi w celu wspierania erekcji;
 • proteza prącia.

Opublikowany wSex i Porno